JAWORZNICKA KARTA MIESZKAŃCA
INFORMACJĘ O JAWORZNICKIEJ KARCIE MIESZKAŃCA
W pierwszych dniach września prosimy o dostarczenie do sekretariatu:
Jaworznicką Kartę Miejską (karta PKM)
lub
nową Jaworznicką Kartę Mieszkańca: J-ka,
INFORMACJĘ O JAWORZNICKIEJ KARCIE MIESZKAŃCA
W pierwszych dniach września prosimy o dostarczenie do sekretariatu:
Jaworznicką Kartę Miejską (karta PKM)
lub
nową Jaworznicką Kartę Mieszkańca: J-ka,
LISTA RZECZY POTRZEBNYCH DLA DZIECI NOWO PRZYJĘTYCH
OD DNIA 2 WRZEŚNIA 2024 R
* obuwie zamienne ( pantofle)
* ubrania do przebrania ( bielizna, spodnie, bluzeczka)
* piźamka (dotyczy tylko dzieci 3 - letnich)
Pozostałych informacji udzielać będą wychowawcy grup na bieżąco, oraz zostaną one przekazane na zebraniu dla rodziców.
Przekazujemy ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń.
https://dokumenty.mein.gov.pl/a9bc7e32-dec9-41b7-bec8-409a5eaefadb/ulotkaomdleniawersjadodruku.pdf
RODZICE!
Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 26 w Jaworznie informuje, że na rok szkolny 2023/2024 zostało przyjętych 37 dzieci zgodnie z liczbą wolnych miejsc.
Rekrutacja została zakończona.
W związku z ochroną danych osobowych, na stonie internetowej przedszkola nie będzie zamieszczania lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola. Listy będą wystawione w sekretariacie przedszkola w poniedziałek 27 lutego o godz 12:00 Informacje można również otrzymać telefonicznie 32/ 752 91 62
Przypominamy że zgodnie z Zarządzenie nr ED.0050.4.2023 Prezydenta Miasta Jaworzna z dnia 10 stycznia 2023r Rodzice zobowiązani są do składania pisemnych potwierdzeń woli zapisu dziecka w przedszkolu do którego dziecko zostało zakwalifikowane w terminie od 27 lutego do 6 marca 2023r
Brak potwierdzenia woli jest traktowany jako rezygnacja z miejsca w przedszkolu
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o kontakt w sprawie płatności za przedszkole:
Dziękujemy i pozdrawiamy
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
"Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł."
- Leonardo da Vinci -
Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne.
"Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka"
W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.
Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną?
Nie jest to żadnym odkryciem, że czym więcej pozytywów dostrzega się w życiu, tym wydaje się ono lepsze. Jest to niezwykle ważne dla zachowania równowagi psychicznej i emocjonalnej. Zatem nawet jeśli masz beznadziejny dzień, wszystko się sypie, to spróbuj w tej sytuacji znaleźć choć jeden pozytywny aspekt.
"Śmiech to zdrowie"
Czy odwzajemniasz uśmiech innych osób, starasz się być miły dla innych, nawet nieznajomych? Czy idąc do domu masz czas aby zatrzymać się, powiedzieć “Dzień dobry!” sąsiadce i uśmiechnąć się, czy też pędzisz do domu ze wzrokiem wbitym w ziemię, nie zwracając na nic? Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka, między innymi przyspiesza proces zdrowienia, relaksuje. Na tym założeniu bazuje śmiechoterapia. Zatem UŚMIECHNIJ SIĘ. Spraw, aby osoby w twoim otoczeniu miały wiele powodów do radości, nie zawsze “bierz życie na serio” i czasem pośmiej się z siebie samego.
„Jedz zdrowo i ruszaj się”
Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu mają ogromny wpływ na samopoczucie. Jeśli pracujesz w trybie stacjonarnym, dużo czasu spędzasz siedząc czy to w aucie, pracy, szkole, na uczelni, w domu, to ważne jest aby zachować równowagę, poprzez ruch. Wyjdź na spacer, zacznij biegać albo jeździć na rowerze. Nadmiar węglowodanów w diecie może powodować senność i problemy z koncentracją, pamiętaj o zrównoważonej diecie.
„Korzystaj ze światła słonecznego”
Na ile to jest tylko możliwe postaraj się aby do twojego mieszkania czy miejsca pracy wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. Na uczelni czy w szkole staraj się zajmować miejsce przy oknie. Przebywaj na słońcu jak najwięcej.
„Dbaj o przyjaźń i znajomości”
Kontakt z drugim człowiekiem nieraz ma uzdrawiającą moc. O ile lżej jest gdy ma się komu “wygadać”. Jak radośnie jest spędzić całe popołudnie w gronie najbliższych znajomych. Pamiętaj, że o relacje trzeba dbać, jeśli oczekujesz zainteresowania ze strony bliskich Twoimi sprawami, to przede wszystkim interesuj się tym co u nich się dzieje. Sam inicjuj spotkania, wyjścia. Chcesz z kimś porozmawiać? Zadzwoń, nie pisz sms czy wiadomości na portalu społecznościowym. Staraj się pamiętać o urodzinach i ważnych datach dla Twoich przyjaciół.
Osłabione zdrowie psychiczne i korzystanie z porad psychologa to nie wstyd!
Najważniejsze jest odpowiednie działanie, które przyniesie pozytywny efekt.
Warto zadbać o siebie i swoich bliskich.
Pedagog specjalny: mgr Izabella Kubowicz
Strona: 1/2